Yeni nesil yerli sosyal medya platformu Yazbee

Yeni nesil sosyal medya platformu Yazbee adıyla son zamanlarda adından çokça söz ettiren Yazbee, kısa bir süre önce akıllı telefonları olan kullanıcıların görücüsüne çıktı.

Kısa sürede kendine önemli ölçüde kullanıcı toplayan Yazbee, iki aylık gibi bir sürede 200 bin kullanıcıya ulaştı.  “Yeni nesil sosyal medya platformu sen yaz diye” sloganıyla yola çıkan uygulama yüzde yüz yerli mühendisler tarafından üretildi. Yeni nesil yerli sosyal medya platformu Yazbee, Instagram ve Twitter’ın özelliklerini harmanlayarak yeni bir platform kurmayı hedefliyor. Birçok konu hakkında fikirlerini beyan edebilecek olan kullanıcılar, 24 adet konu hakkında istediği her kategoriden düşüncelerini paylaşabilecekler: “genç”, “haber”, “spor”, “siyaset”, “müzik”, “çocuk”, “magazin”, “sağlık”, “mizah”, “tekno”, “dizi”, “emlak”, “tatil”, “moda”, “borsa”, “gurme”, “sigorta”, “oto”, “kripto”, “eğitim”, “kariyer”, “astro”, “tarih” ve “kültür”. Yazbee sosyal medya platformunda yazılı, görsel ve video formatında paylaşımlar yapılabiliyor.

Yazbee Kurucu Başkanı Arif Ünver uygulama hakkında bilgi paylaşımında bulundu

Ünver, “Yazbee’nin gelişim süreci devam ediyor. Kullanılan sosyal medya platformlarından mobil cihazlarınıza ortalama haftada bir güncelleme gelir. Onların 15 yıl içerisinde kat ettiği yolun yüzde 75-80’ini 3,5 yıl içerisinde katettik. Bir buçuk ay önce de kullanıma açtık. 200 bine yakın aktif kullanıcımız oldu. Bu çok ciddi bir rakam. Zaten hedefimiz bu yılın sonunda bir milyonun üstü. 2020 sonunda 20 milyonun üzeri hedefimiz var.” diye konuştu. Bununla birlikte sunucu altyapısı ve verilerin Türkiye’de depolandığını belirten Ünver, “Türk insanı madem sosyal medyayı bu kadar seviyor ve bütünleşti, mevcut platformlardan daha keyifli algoritmalara sahip bir platformu kullansın. En azından kendi mühendisleri ve girişimcisinin yazdığı platform para kazansın ve bununla yatırım yapsın. Daha çok Türk genci istihdam edilsin. En azından burada oluşan gelirin vergilerini Türkiye Cumhuriyeti kasasına koysun.” cümleleriyle konuşmasına devam etti. Uygulama için şu ana kadar yaklaşık 5 milyon dolar harcama yapıldığı söyleniyor.

Sanal alemin en gerçekçi platformu olmak istediklerini belirten Yazbee ekibi, farklı bir platform olarak yola çıkmış durumda. 2020 sonunda yaklaşık 20 milyon kullanıcıya ulaşma hedefinde.

Son olarak Arif Ünver, Yazbee’nin iOS ve Android için App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz indirilebildiğini, ayrıca “www.yazbee.com” adresinden de hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

yazbee, yeni nesil sosyal medya yazbee, instagram ve twitterı birleştiren platform, yazbee uygulaması, yerli yazılım yazbee