Mobil Uygulama Yazılımı Geliştirme

Akıllı telefonlar hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Teknolojinin gittikçe minimalist olma çabası, bizleri daha da küçük akıllı cihazlara yöneltti. Günümüzde birçok kullanıcı akıllı telefonları kullanıyor. Artık her türlü işini bu cihazlardan hallediyorlar. Peki ya bu cihazların arka planında ne var? Mobil uygulama yazılımı geliştirme süreçleri nasıl işliyor?

Gerek Apple gerekse Android taraflı cihazlar elimize ulaşırken birçok yazılım süreci ve testten geçiyorlar. Severek kullandığımız tüm uygulamalar geliştiriciler tarafından uzun uğraşlar sonucu geliştiriliyor.

Hangi Diller Kullanılıyor?

Geliştirilen uygulamalar için geliştiriciler farklı diller kullanıyorlar. Android tarafında Java ve Kotlin kullanılırken Apple tarafında ise Swift ve Objective C kullanılıyor.

Google 2017 yılında Kotlin’i destekleyeceğini ve bu dil ile çalışacağını piyasaya sunmuştu. 2010 yılında JVM Language Summit etkinliğinde duyurulmuştu ve statik bir programlama dili olacağı söylenmişti. Geliştiriciler java ile çalışırken bu dilin açıklanmasıyla birlikte Kotlin’e büyük bir rağbet gösterdiler. Bununla birlikte Java ile derlenen kodların Kotlin’e kolay bir şekilde çevrilebildiği için de geliştiriciler kısa zamanda bu dili çok sevdi. Kotlin, Java’nın birkaç zahmetli tarafını daha da kolay hale getirerek geliştiricilere kolaylık sağladı. Android ile uygulama geliştirmek isteyenler bu iki dile yönelip, geliştirme yaparak uygulamalarını store’a yükleyebilirler.

Teknoloji sektörünün en büyük firmalarından olan Apple ise daha farklı bir dil ve yapı kullanıyor. Eğer Apple ürünlerine bir uygulama çıkarmak istiyorsanız Swift veya Objective C öğrenmelisiniz. İlk başlarda sadece Objective C ile yola çıkan Apple, yıllar geçtikçe syntax’ı daha kolay, anlaşılması daha kolay ve sade bir dil olan Swift’i geliştirdi. Yazılımcılar artık Swift’i tercih ediyorlar ve bu durum da işlerini kolaylaştırıyor. IOS için uygulama geliştirmek isteyenler Swift ve Objective C’ye öğrenerek Apple Store’a kendi uygulamalarını yükleyebilirler.

Tüm bu dillerin yanında son zamanlarda popüler olan cross-platform yazılımlarda revanşa geçti. Android ve IOS’u ayrı diller ve zahmetle geliştirmek yerine ‘tek bir kod yaz iki platforma’ yaz mantığını aşılamaya çalışan bu yazılımlar geliştiriciler için büyük önem taşıyor. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Google bu düşüncenin başını çekiyor. Yazılımcılar için öğrenilmesi kolay ve cross-platform tabanında geliştirme yapabiliyorsunuz. Flutter adlı Dart Framework’ünü yayınlayarak bu native’e çok yakın bir şekilde Android ve iOS uygulama geliştirebiliyorsunuz. Native değil fakat her iki platform için uygulama geliştirmek için hybrid performanslı diller ve frameworklerde mevcut: Xamarin, React-Native, Ionic vb.

Depar BT olarak kurumunuz için özel mobil yazılım çözümleri sunmaktayız. Detaylı bilgi için tıklayınız.