Dijital Pazarlama kısaca ; geleneksel pazarlama yöntemlerine yenilikler getirerek dijital kanallar yoluyla istenilen pazarlama çözümlerinin üretilmesidir.

Pazarlamanın eski yöntemlerinin verimliliğini ve değerini azalttığı bu dönemlerde yenilikçi çözümler bulmak adına arayışlar içerisinde olan pazarlamacılar, CEO ve benzeri statü sahibi yöneticiler, iş adamları; yeni bir bakış açısı geliştirmişlerdir. Bu geliştirilen bakış açısı ile birlikte ilk gelişimler yaşamaya başlamıştır. Firma ve organizasyonların dijital pazarlamaya geçişi maliyetlerin düşürülmesi, zamanda verimlilik yaratılması, kullanıcı deneyimli kampanyalar oluşturulması, müşterilere özel satış teknikleri gibi imkanlar doğurmuştur.

Dijital Pazarlama kavramını daha iyi anlamak adına kapsam alanını belirlemek çok doğru olacaktır. Yazılı medya, radyo, TV geleneksel pazarlama içerisine girerken; Sosyal medya pazarlaması, Arama motoru pazarlama teknikleri (SEO , SEM),  Email marketing (e-posta pazarlamacılığı) gibi çeşitlendirilen konular ise dijital pazarlama kavramı içerisinde yer almaktadır.

Detaylı bilgi vermek gerekirse ;

 • İnternet sitelerinde
 • Blog yayınlarında
 • E-kitaplar ve teknik sözlüklerde
 • İnfografikler
 • Etkileşimli araçlar
 • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.)
 • Kazanılan çevirim içi kapsam (PR, sosyal medya ve incelemeler)
 • Çevirim içi broşürler ve ders kitapları
 • Marka varlıkları (logolar, yazı tipleri, vb.)

Dijital Pazarlamanın tanımı ve kullanım alanlarına örnek ile açıklama yaptıktan sonra bu alanında kullanılan teknik ve stratejilerden bahsetmek istiyorum.

En Çok Kullanılan Dijital Pazarlama Stratejileri

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization-SEO)

Web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlamak amacıyla sitenizin optimize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Pazar- Anahtar kelime uygunluğu, keywords, description optimizasyonlarının yapılması

 1. Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing)

Ürününüze uygun reklam şekilleri ve stratejileri ile Google platformunda Arama ağı reklamcılığı, Youtube reklamcılığı, alışveriş reklamcılığı gibi seçenekler ile satış tekniklerinizi değiştirebilirsiniz.

 1. Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook, Instagram, Twitter sosyal medya platformlarında reklam stratejileri geliştirebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.