Son teknolojilerin her gün gelişmesinin yanı sıra, gelişimin hızı artmaktadır. Hızın bu denli gelişmesinin getirdiği katlanan iş yükü ve insan potansiyelinin sınırlı olması karar vericileri her zaman başka arayışlara itmiştir. Bu endüstri kavramının ve endüstri teknolojisinin sürekli gelişmesi de bu arayışlara yeni fırsatlar ve çözümler oluşturmuştur. Bu çözümlerin en önemli ayaklarında biri olan yapay zeka ve yapay zekanın getirdikleri hakkında biraz daha detaylı bir anlatım yapacağız.

Yapay zekanın ne olduğunu kısaca anlatmak gerekirse ; insan davranışlarını örnekleme, sayısal zeka gerektiren işlemler yapabilme, algılama faaliyetlerin başaralı bir şekilde yapabilme gibi yeteneklere sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Örnek vermek gerekirse yapay zekaya bir problem verilir ve bu problemin olası çözümleri arasında en uygun olanı seçerek, problemi çözüme kavuşturur. Verilen cevapları her zaman süzme işleminden geçirerek yeni olası çözümler ile eski olası çözümleri birbirine olabildiğince entegre edebilme görevi de yapay zekanın diğer bir özelliği olarak ifade edilebilir.

Yapay zekayı sadece ana başlık olarak ele almak yüzeysel bir inceleme sağlayacaktır. Yapay zekanın alt dalları arasında; Makine öğrenimi ( machine learning ) ve derin öğrenme ( deep learning ) kavramlarını belirtebiliriz. Bu kavramlar aynı anlamları veriyor gibi gözükse de temel farkların olduğunun bilinmesi önemli bir noktadır.

Yapay Zeka ile Neler Yapılabilir?

  • Ses verilerini işleme : Ses işleme teknolojilerindeki gelişmeler sadece sesi anlamakla kalmayıp, sesi tanıyıp anlamlandırıp cevap verme yeteneği olan sistemler geliştirilmiştir. Ses teknolojileri mobil cihazlar dahil birçok elektronik cihazda hayatımızı kolaylaştırmaktadır.
  • Görüntü İşleme : Görüntü işleme yeteneği de teknolojinin bir çok alanında kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse otomotiv teknolojilerinde sürücüsüz araçlar ile fayda sağlanmaktadır. Görüntü işleme teknolojilerinde görüntü verileri kodsal verilere dönüştürülerek canlılar, nesneler ve diğer objeler algılanıyor böylece fonksiyonel işlemlerle sorunları çözebiliyoruz.
  • Doğal Dil İşleme : Bu konu da bir çok alt başlık ve kavram olsa da bir örnek ile açıklamak gerekirse Google üzerinde arama yaptığınızda “Bunu mu demek istediniz?” şeklinde bir uyarı ile karşılamamız burada ki çalışan algoritmalar bu yetenek sayesinde ortaya çıkıyor.
  • Muhakeme : İnsan mantığına yakın bir teori çalışmasına özen gösterilen ve her gün bunun içinde geliştirme yapılan sistem, oluşan veriler arasından karşılaştırma yaparak en mantıklısını bularak çeşitli aksiyonlar üretiyor.

Yapay Zekanın Geleceği

Bu konuda günümüz teknoloji yazarları, teknoloji CEO ve üst düzey yöneticileri, hatta film yapımcılarının bile çeşitli teorileri bulunuyor. Fakat gelişmelere bakıldığın da filmlerde gördüğümüz bilim kurgu sahnelerinin gerçekleşme olasılığı çok yüksek bulunuyor.

Yapay Zeka Eğitimleri hakkında bilgi almak için Depar Akademi Yapay Zeka Eğitimleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.