Huawei firmasının uygulama marketi olarak kullandığı Aptoide, Depar BT tarafından incelendi. ABD ve Google’ın uyguladığı politika üzerine Huawei kendi işletim sistemini geliştirme kararını almıştı. Bu karar üzerine Huawei, Android işletim sistemleri üzerinde çalışan Google Play’in yerini alacak bir uygulama mağazasına ihtiyaç duyuyor. Bu sorun üzerine çözüm olarak Google Play’in rakibi olan Aptoide ile çalışma kararı alan Huawei teknolojik bir savaş başlatmış durumda bulunuyor.

android-huawei-uygulama-marketi-aptoide

Aptoide, teknolojik savaşta yeni silah olacak!

Google Play desteğini çekmesiyle birlikte güncellemelerine erişim sağlayamayan Huawei, uygulama mağazası konusunda ki boşluğu Aptoide ile dolduracak. Taraflardan yapılan açıklamalara göre Huawei, Android uygulama mağazası konusunda Google Play ile yaşadığı sorunların sonrasında daha güçlü adımlar atacak. Mevcut  durumda Oppo ile anlaşması bulunan Aptoide, Huawei ile yapılacak iş birliklerine sıcak bakıyor. Bu gelişmeler itibariyle Huawei, yeni akıllı telefonlarında Aptoide uygulama mağazasını kullandırmaya hazırlanıyor. Uygulanan strateji itibariyle ne Huawei ne de Aptoide yasal konulardan dolayı dezavantajlı bir şekilde etkilenmeyecek.

Aptoide ve Google Play arasındaki fark nedir?

Android kullanan mobil cihazlar için farklı bir uygulama mağazası seçeği olan Aptoide, Google Play’den farklı olarak merkezi mağaza sistemiyle  çalışmıyor. Her kullanıcı kendine özgü mağazasını yönetiyor.