Beyaz Şapkalı Hacker(CEH) Kimdir?

//Beyaz Şapkalı Hacker(CEH) Kimdir?

Beyaz Şapkalı Hacker(CEH) Kimdir?

Beyaz Şapkalı Hacker(CEH) Kimdir?

Dünyamızın her geçen gün biraz daha değişiyor. Bu değişimle birlikte teknoloji de farklılaşıyor. Teknolojinin en önemli bölümlerinden biri ise yazılımdır. Yazılım sektörü içinde birçok alan barındırıyor. Siber güvenlik bu alanların en önemli ve popülerleşen alanlarıdan biridir. Siber güvenliğin bu derecede büyümesi ile birlikte hack işlemleri de popülerleşti. Hack işlemlerinin büyümesi ile yeni tanımlarda ortaya çıktı. Bunlardan popüler olanlardan birisi de beyaz şapkalı hackerlardır.(Certified Ethical Hacker)

Bilgisayar sistemlerinin ve ağlarının güvenlik duvarlarını aşarak, izinsiz giriş sağlayan kişilere hacker denilirken artık günümüzde bu tür durumların yasal veya etik şekilde yapıldığı görülüyor. Önceleri korsanlık olarak geçen hacker terimi, günümüzde uygun ve etik yöntemlerle büyük rollerde yer alabiliyor. Beyaz şapkalı hacker(CEH) terimiyle değişime uğrayan süreç, legal olarak etik hacker konumunda yer alıyor. Korunaklı ağ ve sistemlerin güvenlik açıklarını test eden bu kişiler hacker kavramını insanların aklındaki anlamdan biraz farklı bir boyuta götürdü.

Kaç tür hacker vardır?

Kendilerini ‘gri şapkalılar’ olarak nitelendirek kesim, duruma göre yetenek ve bilgilerini duruma göre iyi veya kötü şekilde kullanabiliyor. ‘Siyah Şapkalılar’ olaran adlandırılan kişiler ise, kullanıcı bilgilerinin çalınması, kimlik hırsızlığı ve bilgisayar virüsleri gibi illegal işleri yapan hacker toplumudur. Etiklikten uzak kalan bu hacker toplumu, yeneteklerini etik şekilde kullanmamaktadır. Bunların getirisi devletin suç yapısı bu kişilere ceza-i yaptırım uygulayabilirler. ‘Beyaz Şapkalılar’ olarak adlandırılan kesim, yeteneklerini legal olarak yapılan işlemler için kullanmaktadır. Sistemlerin güvenlik açıklarını bulabilmek, kurumlara gelebilecek herhangi bir siber korsanlığa karşı savunabilmek gibi görevleri kendilerine ilke edinmiştir.

Gerek ülkemizde gerekse dünyada siber alan gelişmektedir. Ülkemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) açılmış durumda. Birçok beyaz şapkalı hacker(CEH) burada görev almaktadır. Düzenlenebilecek herhangi bir saldırıya karşı etkilerin azaltılması ve engellenebilmesi için çalışmaktadırlar.

Eğer iyi bir beyaz şapkalı hacker(CEH) olmak istiyorsanız, birçok yazılım diline ve sosyal mühendisliğe hakim olmalısınız. Günümüzde kullanılan önemli dilleri iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Python, C, C++ gibi diller önem arz etmektedir. CEH 9, OSCP ve CISSP gibi sertifika programlarına katılmak gerekmektedir. İyi bir Linux kullanıcısı ve sosyal mühendislik alanında iyi olmalısınız.

Beyaz Şapkalı Hacker(CEH) eğitimimiz için buradan eğitim içeriğine ulaşabilirsiniz.

beyaz-sapkali-hacker-beyaz-sapkali-hacker-ceh
tarafından|2019-10-25T15:08:45+03:00Ekim 4th, 2019|Blog|0 yorum

Yazar Hakkında :